Шості Наукові пікніки зібрали в Харкові 30-тисячну глядацьку аудиторію

shosti-naukovi-pikniky-zibraly-v-kharkovi-30tysyachnu-hlyadatsku-audytoriyu

У Харкові 17 вересня проходили шості Наукові пікніки – найбільший в Україні фестиваль науки, освіти і науково-популярної культури під відкритим небом.

Протягом чотирьох годин на алеях Саду Шевченка експериментували понад 600 представників 60 установ і закладів. До їхніх маніпуляцій і дослідів долучились 30 тисяч містян. “У нас рекордна кількість класичних наукових установ, науково-дослідних інститутів. Також вперше ми ловимо справжні сигнали з космосу, точніше – дані метеосупутників. Загалом, ми б’ємо власні рекорди, встановлені влітку. У нас ще більше експериментаторів, установ і помічників-волонтерів“, — розповіла керівниця Наукових пікніків у Харкові Тетяна Баглай.

Вперше свято присвятили не специфічній науковій темі, а соціальним проблемам. Організатори прагнули акцентувати увагу на безбар’єрності, протидії дискримінації та боротьбі зі стереотипами в науці. Поміж іншим, задіяли волонтерів-екскурсоводів для людей з додатковими потребами, адже фестиваль розкинувся на тисячу квадратних метрів.

Обрання теми, яка не є науковою у загальному сприйнятті, – це, з одного боку, виклик для організаторів, а з іншого – для експериментаторів. Чи зможуть вони підготувати програми, які б включали інклюзію, чи готові показувати, пояснювати та давати відтворити експерименти людям з додатковими потребами. Ми хочемо далі розвивати це, бачимо Пікніки сходинкою до розуміння, що на ці проблеми треба звертати увагу повсякчас. Чи є ідеї науковців доступними для людей з інвалідністю, чи може людина на візку – елементарно – заїхати у навчальний корпус“, — зауважив програмний директор «Центр розвитку громад»-оператора Наукових пікніків у Харкові Артем Коновалов.

Проблема, як кажуть, на часі. Нещодавно у Харкові відбувся перший фестиваль “ІнклюзіОN“. Під час закриття організатори передали Науковим пікнікам “Кнопку інклюзії”. За задумом, символ включення мандруватиме соціальними, культурними й освітніми подіями. За рік з’ясується, скільки людей вдалося привернути до проблеми. «Наукові пікніки», до того ж, припали на Європейський тиждень мобільності. “Також ми звертаємо увагу на протидію дискримінації та боротьбу зі стереотипами в науці. Була локація, яка розповідала про 17 жінок, які зробили відкриття, прориви в своїх галузях науки, але не були оцінені в свій час з тієї простої причини, що були жінками“, – уточнив Артем Коновалов.

У харківських Наукових пікніків є чотири фундаменти. Передусім – показати дітям, що наука буває цікавою, а викладачі – надихаючими. Друге завдання – продемонструвати, що наука є, і в українських наукових установах творяться дива всесвітнього масштабу. Третій задум – створення соціального комфорту, з невластивими активностями, нетиповими вуличними культурою та відпочинком. Четвертий виклик – шлях до перемоги. Тому серед учасників є волонтери та військові, які показують свою роботу та нагадують, з чим можна стикнутися у місті, розташованому за кілька сотень кілометрів до війни.

Усі думають, що дослідники з лабораторій не виходять, роблять десь якусь свою науку. Ми хочемо показати, що науковці – живі люди, до яких можна торкнутись, з якими можна поспілкуватись та долучитись до їх роботи. За світовою статистикою кількість населення, задіяного у науковій роботі росте. Проблема в тому, що багато наших вчених емігрують. Ми демонструємо, що наука в Україні є, її потрібно фінансувати, а спеціалісти можуть розвиватися у своїй країні“, – резюмує Тетяна Баглай.

Пікніки знову проходитимуть 24 та 25 вересня, але у меншому форматі й у містах-супутниках – Пісочині та Дергачах. До Харкова фестиваль повернеться навесні наступного року. Організатори шукатимуть нові незвичні експерименти, виводитимуть науковців з лабораторій під відкрите небо та намагатимуться перевершити варшавський “Пікнік науковий”, який щорічно збирає понад 100 тисяч відвідувачів.

Підготувала Ганна Старкова

Учасник доповіді Президентові України, Верховній Раді, Кабінету Міністрів України про становище молоді в Україні "Молодь в умовах становлення незалежної України" за 1991-2011 рр.
Виконавець програми-переможниці Конкурсу проектів програм, розроблених громадськими організаціями стосовно дітей, жінок та сім’ї, Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту в 2006 році
Номінант конкурсу "ТОП 10 молодіжних організацій України" в 2010 році, що проводився "StudNews" серед 2891 його читачів для організацій, які провели щонайменше один всеукраїнський проект